Опесъчаване на моравата – малко известен, но много добър съвет за наситена зелена покривка

Пясъкът помага за разрохкване на глинестата почва. Ще ви покажем как да опесъчавате вашата морава стъпка по стъпка и защо това си струва.

Жена посипва с пясък тревната площ, на заден фон – количка

Общ преглед: Опесъчаване на моравата

 

  • Пясъкът осигурява по-висока пропускливост на водата и по-добра вентилация на почвата.
  • Мъхът, тревният филц и плевелите могат да бъдат индикатори за прекалено твърда почва.
  • Като подготовка за опесъчаване на моравата първо я наторете и я окосете на височина около 3 сантиметра.  
  • Изсипете пясъка от ръчна количка върху моравата и го разпределете с гърба на греблото.
  • След това полейте вашата морава, за да навлезе пясъка в почвата.

Зелено, по-зелено, най-зелено: Защо да опесъчавате Вашата морава

Замисляли ли сте се защо моравата на игрищата за голф или на футболните стадиони изглежда толкова красива? Разбира се, това е в резултат не само от опесъчаването на моравата, но то е ефективно допълнение към вашата грижа за моравата.

Твърде много влага може да доведе до гниене и да стимулира растежа на мъх и плевели. Затова редовното опесъчаване на моравата е препоръчително особено при много глинести почви. Тази мярка може да бъде полезна и при морави, използвани за игри, тъй като при тях почвата се уплътнява много в следствие на интензивното натоварване. Зърната на пясъка осигуряват по-рохка структура на почвата и по този начин предпазват от преовлажняване.

Пясъкът е ефективно средство за превенция от заболявания на моравата, тъй като създава по-висока пропускливост на вода и по-добра аерация на почвата. Двете са важни, за да може тревата да се снабдява с достатъчно хранителни вещества от почвата. Киселинната почва възпрепятства и поемането на хранителни вещества. Тест за pH може да ви покаже дали вашата почва е свръхкиселинна. В такъв случай ви препоръчваме да варувате вашата морава.

Кога трябва да опесъчавам моравата?

И все пак, кога е най-доброто време за опесъчаване на моравата? За да не я претоварвате при силна горещина, не я опесъчавайте през летните месеци. Грижата за моравата през лятото носи със себе си своите предизвикателства и изисквания. Най-подходящият период е през пролетта, но можете да опесъчите вашата морава и през есента.

Състоянието на вашата морава може да ви покаже дали е необходимо да я опесъчите. Списъкът по-долу ще ви помогне при вземането на решение:

  • въпреки достатъчното наторяване редовно се борите с тревен филц, плевели или мъх
  • почвата в градината ви е много глинеста или моравата е силно натоварена
  • не особено красивите кафеви или оголели места по вашата тревна площ могат да бъдат третирани с пясък за морава
  • имате план за коригиране на неравностите по моравата
Жена с метла в ръката опесъчава моравата

Опесъчаване на моравата през пролетта

Пролетта е най-подходящото време за опесъчаване на моравата. След като преминат мразовитите зимни месеци, моравата започва да се възстановява. Тревата вече е пораснала няколко сантиметра и е готова за предстоящата грижа. Опитът показва, че докато през март температурите може да се понижат отново, месеците април и май са идеални за опесъчаването на вашата морава.

Жена бута ръчна количка с градински уреди, за да опесъчи моравата

Опесъчаване на моравата през есента

При необходимост можете да повторите процедурата през есента, но по принцип е достатъчно третиране веднъж годишно. Когато опесъчавате вашата морава за пръв път, по-подходящо е да го направите през пролетта. Иначе нищо не пречи да я опесъчите през есента. Като цяло обаче се уверете, че не предстои период с по-високи температури.

Подготовка: Наторяване, косене, вертикутиране

Преди да започнете разпръскването на пясъка върху вашата морава, трябва да бъдат предприети някои подготвителни мерки. Първо трябва да наторите моравата. След около две седмици я окосете до височина около 3 сантиметра. След това трябва да вертикутирате моравата.

Снимка в близък план на акумулаторния аератор STIHL RLA 240 преди опесъчаване на моравата

Вертикутиране на моравата преди опесъчаването ѝ

Препоръчваме да не опесъчавате вашата морава, без да я вертикутирате преди това. Това ще разрохка тревния чим и ще надраска леко почвата, така че да е подготвена за третирането с пясък за морава. Най-подходяща за тази процедура е пролетта, когато вашата морава се събужда от зимния сън и се подготвя за идващото лято. Тъй като при вертикутирането моравата е подложена на голямо натоварване, препоръчваме вертикутирането да се извършва най-много два пъти годишно.

С нашите помощници за перфектна морава

Необходимо ли е аериране на моравата?

Докато уредът за вертикутиране надрасква почвата и тревния чим вертикално и така ги разрохква, при аерирането със съответния специален уред или с вила се пробиват малки дупки в моравата. Ако имате на места много плътна почва с кафеви или влажни места по моравата, може да бъде от полза да аерирате там допълнително.

"Моят съвет: След опесъчаването забийте вила в почвата и я разклатете малко. По този начин ще осигурите по-лесното навлизане на пясъка в дупките."

Волфганг Хенле, ландшафтен архитект Хохенхайм

Разпръскване на пясък за морава: Инструкция

След като сте наторили, окосили и вертикутирали вашата морава, можете да я опесъчите. За тази цел не ви е необходим специален инструмент. Използването на ръчна количка за опесъчаването е възможно, но не е необходимо. 

Жена изсипва пясък за морава върху моравата с помощта на ръчна количка

Стъпка 1: Изсипване на количката

Просто изсипете сухия пясък на купчини с ръчна количка или кофа върху моравата,

Стъпка 2: Разпределяне на пясъка

Сега разпределете пясъка с гърба на греблото и го притиснете леко с метла.

Стъпка 3: Пробиване на дупки

При необходимост можете да аерирате особено плътни места, тоест да пробиете малки дупки в почвата с вила. 

Стъпка 4: Поливане на моравата

След опесъчаването полейте вашата морава, за да навлезе пясъка в почвата.

Внимание: Когато опесъчите вашата морава за първи път, ефектът няма да се забележи веднага. При редовно полагане на грижи за моравата, след около три години вашата тревна площ ще изглежда значително по-наситена.

Какъв пясък е подходящ за опесъчаване на моравата?

При пясъка за морава определяща е преди всичко зърнометрията. Често ще четете препоръки за зърнометрия от 0 до 2 милиметра. Съветваме ви обаче да използвате пясък с минимална зърнометрия 0,3 милиметра, какъвто е специалният пясък за морава, предлаган в специализираните магазини. Освен това пясъкът трябва да бъде промит и да не съдържа нито частици шлам или глина, нито органични съставки. Затова идеален е кварцовият пясък без варовик, който се предлага промит и с нужната зърнометрия в специализираните магазини.

По принцип е възможно да се използва и обикновен пясък за игра, но в такъв случай се уверете, че той е промит и не е с прекалено фина зърнометрия. Когато опесъчавате вашата морава, целта е да разрохкате почвата. Това означава вкарване на по-едри зърна в плътната почва. Строителният пясък също може да бъде подходящ за морава при спазване на тези условия.

Колко пясък е необходим за моравата ми?

Като ориентировъчно количество в зависимост от характеристиките на почвата ще са ви нужни между 4 и 10 килограма пясък на квадратен метър. Ако закупите специален пясък за морава от специализиран магазин, обикновено на опаковката е посочено за колко квадратни метра е достатъчен. Най-често това е кварцов пясък.

Важно е обаче да не покривате изцяло тревата с пясъка, дори и при много глинести почви. Затова, след като сте окосили вашата морава до височина около 3 см., разпръснете максимум 2 см. пясък върху нея. Това означава, че тревните стръкчета трябва да се виждат и да не бъдат изцяло покрити.

Наистина ли е необходимо подхранване?

За подхранване обикновено се използва смес от кварцов пясък, тревни семена, органичен материал като компост или торф и тор за морава. Прави се предимно на игрища за голф, докато за домашната градина това обикновено не е необходимо.

Ако след вертикутирането ви притесняват оголени места на моравата, можете да засеете съответните места. Препоръчваме обаче да не извършвате едновременно опесъчаването и засяването на моравата, а да изчакате една до две седмици след засяването на семената, за да предпазите свежите семена от изсъхване.