Какво е мулчиране?
Мулч означава в екологичното градинарство органичен материал - като например шума или окосена трева, който се оставя върху почвата, за да бъде защитена и снабдена с хранителни вещества. Следователно за мулчиране се говори, когато се разпределя нарязан на ситно растителен материал като неплътен най-горен почвен слой. Мулчирането може да се прилага в почти всяка градинска зона и може да помогне на хоби градинарите да спестят в еднаква степен усилия, време и средства. С косачката за мулчиране можете например едновременно да косите и да мулчирате тревната си площ. Но също така и за зеленчуковите лехи мулчирането носи ползи.
Как функционира мулчирането?
Чрез мулчирането почвата остава влажна и засенчена- по този начин водата по-добре се запазва в земята, тя остава рохкава и не изсъхва толкова бързо. Мулчът освен това служи като защитен слой от проливен дъжд и ниски темпуратури, което благоприятства растежа на растенията. От дъждовните червеи и други почвени организми материалите в почвата се превръщат накрая в полезен и естествен тор, който доставя на тревните площи и зеленчуковите лехи важни хранителни вещества за здравословен растеж.
Материали за мулчиране
Най-различни видове материал за мулчиране разбира се могат да се закупят и от търговската мрежа. При това асортиментът се простира от дървесни кори до стърготини. И все пак вероятно Вие вече сте перфектно снабдени благодарение на работата Ви в градината с типичните „градински отпадъци“, които можете да използвате повторно като ценен мулч – така можете съвсем лесно да мулчирате тревната си площ, като оставите върху нея след косене нарязаната на ситно тревна маса.
Окосена тревна маса
Окосената тревна маса може да се използва за всички зони в градината, при това върху лехи и растения слоят трябва да е около два до три сантиметра. Обърнете внимание на това, слоевете да не са дебели, тъй като иначе окосеният материал може да образува буци и да попречи на почвеното дишане. Освен това никога не използвайте болна трева или окосена трева със семенни кутийки.
Надробен дървесен материал
Високият азотен дял при гниене на надробения дървесен материал може да спре растежа на растенията. Особено подходящ е за вкоренени живи плетове и дървета, но може да се използва перфектно и като естествена настилка за пътеките в градината.