Зелен съвет
Можете да оставите листата около трайни насаждения или върху цветни лехи. Те предпазват от замръзване и предлагат подслон на малките животни.
Преди да настъпи зимата, още веднъж трябва да осигурите интензивна грижа за Вашата морава. При нас ще намерите най-важните съвети за грижата за моравата през есента.
02.12.2024
Вашата морава е естествено пригодена да преодолява студения сезон без проблеми. Въпреки това с правилната грижа през есента ще бъдете сигурни, че няма да бъдете изненадани от малки или големи щети през следващия сезон. Един от първите и най-важни пунктове: Моравата трябва да бъде чиста, преди настъпване на зимата.
Грижата за моравата през есента включва редовното отстраняване на опадалите есенни листа, нападалите плодове и счупените клони от тревната площ. Така ще избегнете възможното развитие на плесен или гъбички, което се случва през студения годишен сезон поради високата влажност на въздуха. Ако тревата е покрита, не може да циркулира кислород – тревите стават склонни към развитие на вредители и заболявания на моравата. Ако не желаете да използвате гребло, листата могат да бъдат отстранени много лесно с косачка. За тази цел настройте косачката на висока позиция за косене и я оборудвайте с кош. При това листата могат да се събират най-лесно, когато пластът не е твърде дебел и листата са сухи. Мощните уреди за обдухване и за засмукване и раздробяване на STIHL също са практични помощници за отстраняване на есенните листа от Вашата морава.
Зелен съвет
Можете да оставите листата около трайни насаждения или върху цветни лехи. Те предпазват от замръзване и предлагат подслон на малките животни.
Грижата за моравата през есента включва също и отстраняване на плевели и мъх до края на октомври, за да може моравата да получава достатъчно въздух и светлина. Така ще можете да се радвате на здрава морава и след зимата.
Редовното косене също е част от грижата за моравата през есента. По принцип важи следното правило: докато тревата по Вашата морава расте, трябва да я косите. Когато температурата на почвата падне трайно под 10 градуса, тревата ще престане да расте. Сега е моментът за последното косене на моравата преди зимата.
"Кратко и приятно" трябва да бъде Вашето мото за последното косене през есента. Така ще предотвратите притискането на стръкчетата трева към земята под тежестта на снега и освен това ще намалите опасността от развитие на гъбички. И тук Ви препоръчваме косенето на моравата с косачка с кош. Така няма да се налага трудното отстраняване на остатъците от косенето след това. Това е важно, тъй като при ниски температури окосената трева вече не може да се отстранява от почвата. При последното косене на моравата не трябва да мулчирате моравата.
Окосете Вашата морава до обичайната височина, тоест, до около 50 мм. Така тревата ще остане защитена, без да бъде притисната под тежестта на снежната покривка. Единственото изключение: сенчестата морава. В идеалния случай тя трябва да заспи зимен сън с височина около 90 мм.
Тип морава | Препоръчителна височина на косене* |
---|---|
Декоративна морава | 4 – 5 см |
Морава, която използвате | 5 см |
Морава с билки | 6 – 10 см |
Сенчеста морава | 9 см |
* При горещо и сухо време оставете моравата с 2 – 3 см по-висока. Тъй като дългите стръкове служат като средство за осигуряване на сянка, тогава почвата няма да бъде толкова податлива на изсъхване.
Използвайте възможността и подгответе Вашата косачка за зимата: Изпразнете резервоара, проверете нивото на маслото и почистете старателно всички части на уреда. Заточете ножа за косене и приберете косачката за съхранение на сухо място, докато отново дойде време за работа през пролетта.
Идеалният момент за вертикутирането са месеците април и май, но при необходимост можете да извършите или повторите процедурата и през есента.
При вертикутирането тревният филц може да се премахне ефективно, така че преди зимата да не се натрупва мъртъв материал върху Вашата морава. По този начин ще осигурите достатъчно снабдяване с кислород и светлина за здрава морава.
Обърнете внимание, че почвата все още трябва да е запазила топлина от лятото, а температурите да са над 10 градуса. Следователно трябва да вертикутирате Вашата морава най-късно през септември. Когато стане твърде студено, е по-добре да изчакате меките температури през следващата пролет.
Едно последно торене осигурява хранителни вещества преди зимата. Обикновеният тор за морава обаче не е подходящ за тази цел, тъй като съдържа твърде много азот. Той ще стимулира растежа на стръкчетата и така ще ги направи особено податливи на студа. По-добре използвайте специален тор с калий за есенно торене. Калият осигурява по-голяма устойчивост на тревата срещу замръзване и ѝ помага за справяне с дългите зимни месеци. След това през лятото ще можете да се радвате на пищен зелен килим.
Ако след последното косене на моравата все още сте пълни с енергия за действия, наторяването на моравата след това е добра идея. Разпределете хранителните вещества равномерно върху цялата зелена площ. За основно правило се счита: торът за есенно торене се нанася преди първото замръзване на земята и след последното косене на моравата. Когато температурите се понижат трайно – в периода около средата на октомври до началото на ноември – е време да подготвите моравата със специален тор за есенно торене. При граница между 5 до 10 градуса спира естествената обмяна на веществата на тревата. За да можете да предвидите кога ще бъде най-подходящият момент, трябва да погледнете температурите от предходните години. Ако в предходните години около средата на ноември температурите са били последователно под 10 градуса, трябва да започнете наторяването в началото на октомври.
През есента трябва да използвате специални торове, които ще подготвят Вашата морава за ниски температури, замръзване и влажност на въздуха. Важна съставка на сместа за торене е калият.
Калият помага на Вашата морава да остане устойчива на замръзване и заболявания през студения сезон, защото калият намалява температурата на замръзване на клетките на тревата, като се складира в клетъчната течност и по този начин повишава устойчивостта на замръзване. Освен това калият има положително въздействие върху обмяната на веществата на растенията.
Есента е идеалният момент за затревяване на моравата. Използвайте последните топли седмици, за да дадете възможност на моравата да се възстанови. Изгорените, повредени и оголени места, както и празните участъци, се поливат обилно, за да се отмият солите. Можете да разрохкате малко почвата или да я засипете с прясна пръст. След това местата се поръсват с нови тревни семена. За добър завършек покрийте всичко с пръст за цветя и поливайте обилно, докато семената покълнат.
Именно септември е подходящият момент за затревяването, почвата е все още топла от слънцето и в повечето случаи валежите са достатъчни. Ако отложите затревяването на моравата за по-късен момент, рискувате чувствителните стръкчета трева да станат жертва на замръзване.