Работа в градината през март: Списък на задачите и съвети
След студения сезон, през март растенията и дърветата в градината започват да се разлистват и да цъфтят. Научете какво трябва да се прави в този период.
21.03.2025

Общ преглед: Работа в градината през март
- Март отбелязва началото на новия градински сезон
- Сега се почиства градината и се подготвят градинските мебели
- Създаване на градина, благоприятна за птиците и пчелите
- Коси се моравата, обръща се компоста и се подобрява почвата
- Спазвайте препоръките за подрязване на жив плет между 1 март и 30 септември
Градинарството през март предлага много възможности да се подготвите за новия сезон. Сред тях Ви очакват следните задачи:
- Внасяне на ред и организация в градината
- Подобряване на почвата
- Грижа за животинки в градината след зимата
- Инсталиране на напоителна система
- Косене на моравата
- Компостиране
- Почистване на градинските мебели
При работата в градината през март можете да засадите предимно различни видове зеленчуци – независимо дали на открито (напр. пащърнак, репички, лук), в парник (напр. цветно зеле, алабаш, праз лук) или на слънчевия перваз на прозореца (напр. чушки, целина, домати).
През март е препоръчително да се сеят следните растения:
- копър
- магданоз
- различни видове марули
- репички
- рукола
- див чесън
- спанак
- лук
Въпреки че градината през зимата изисква изпълнението на една или повече задачи, правилният момент да започнете да оформяте своето зелено убежище и да го подготвите за релаксиращи часове в градината през лятото е от март.
В зависимост от атмосферните условия при работата в градината през март можете да подрежете например метличеста хортензия, ябълковите и крушовите дървета, а от втората половина на март – люляка и лавандулата.
Ако форзициите цъфтят, можете да подрежете и Вашите рози още през март.
В периода от 1 март до 30 септември не е препоръчително да режете радикално или да отстранявате живи плетове или други храсти, с цел да се осигури защита за гнездящите птици.
ИНТЕРЕСЕН ФАКТ: Съгласно Федерален закон за опазване на природата в Германия отстраняването или дълбоко подрязване на множество видове храсти е забранено в посочения по-горе период.
Работа в градината през март: Нещата, които трябва да се направят
За стартиране на градинския сезон през март е точният момент да започнете и да извършите първите задачи в градината.
По-долу сме изброили нещата, които трябва да се направят, за да започнете успешно работата в градината през март:
За да можете да се наслаждавате на Вашата градина през задаващите се по-топли месеци, сега е моментът за планиране на градината и за нейното почистване.
При работата в градината през март почистете алеите от мъх, листа и остатъци от пръст. Освен това съберете нападалите плодове и изхвърлете останалите опадали листа. При обрасла градина трябва да се предприемат още някои стъпки – така че в този случай е най-добре да се заемете с предизвикателството веднага.

При работата в градината през март не трябва да липсва основно подобряване на почвата. Като идентифицирате правилно плевелите във Вашата градина, ще можете да направите изводи за качеството на почвата.
При киселинна почва може да се наложи да добавите варовик в моравата – най-добре през ранна пролет, когато вече няма условия за замръзване. Имайте предвид, че трябва да изчакате 6 – 8 седмици след добавянето на варовик, преди да наторите моравата.

Ако през март почвата все още е замръзнала и времето не се е затоплило трайно, можете да подготвите извънредна дажба за таралежите. С благоприятна за животните градина ще помогнете на нейните малки обитатели - таралежи, когато те се събудят от зимния си сън и излязат от своето убежище. Когато обаче времето навън стане по-меко, не бива да им давате повече храна – като диви животни таралежите по принцип си набавят храната сами.
Внимание: Таралежите не понасят мляко или плодове. По-подходяща за тях е котешката храна в консерви.
Когато градинските птици изпълнят градината с живот през март, трябва да им осигурите подходяща храна. Освен това можете да помогнете на пернатите обитатели на градината, като им построите къщичка за гнездене.

Ако желаете да построите сами хотел за насекоми и да го поставите навреме за новия сезон, трябва да помислите за това при работата в градината през март. Така ще предложите на жужащите обитатели на градината защитено място за размножаване и гнездене и ще направите важна стъпка към създаване на градина, благоприятна за обитаване от пчели.

За да поливате достатъчно Вашите растения през горещите летни дни, при работата в градината през март можете да инсталирате подходяща поливна система. При автоматичната поливна система сензор измерва влагата в почвата, така че Вашата градина ще се полива само при нужда, а Вие за кратко време ще спестите вода. Имайте предвид: Продължителни периоди със слана или валежи могат да наложат отлагане на работите.

Естествено, в съветите за работа в градината през март не бива да липсва косенето. Когато температурите се повишат и температурата на почвата достигне най-малко 10 градуса по Целзий, е време за първото за годината косене на моравата. В зависимост от преобладаващите атмосферни условия можете да започнете работа с Вашата косачка още от средата на март.

Ранната пролет, например началото на март, е точният момент за използване на компост в градината за пръв път през годината. След това е най-добре да го прилагате на всеки 3 месеца. Собственият компост е задължителен за повечето градинари, за да изхвърлят градинските отпадъци и да наторяват градината.

За да се наслаждавате на пролетното слънце от Вашата веранда или тераса, можете да започнете да я почиствате още при работата в градината през март. Избършете всички повърхности и почистете Вашите градински мебели, например с водоструйка. Как да се погрижите за Вашите мебели по най-добрия начин зависи от материала, от който са изработени – градинските мебели от дърво, от метал или от ратан имат свои индивидуални изисквания.

Зеленчуковата градина през март
Зеленчуковата градина през март е идеална за засяване на марули. Сега можете да засеете и други зеленчуци на открито, в парник или на слънчевия перваз на прозореца. По-долу ще намерите подробен план, който ще Ви вдъхнови за градинарството през март.

Плодове, цветя, дървета: Какво предстои сега
Работата в градината през март включва разнообразни задачи и изисквания – независимо дали става дума за овощна градина, храсти, цветна градина или саксийни растения. По-долу ще намерите полезни съвети:
Поставете овощната градина на преден план
Март е точното време за засаждане на дървета или подрязване на крушови или ябълкови дървета. Освен това при работата в градината през март трябва да осигурите защита на Вашите овошки от вредители и да ги подхраните с тор.
Правилно подхранване на храстите
При това сега е точният момент да се погрижите за почвата около дърветата и храстите с мулч с дебелина 5 до 7,5 см.
Също така при работа в градината през март можете да засадите храсти, например черешов лавр или рододендрон. По-конкретно при чувствителни на измръзване дървета преимуществото на март пред есента като време за засаждане е, че младите растения преодоляват зимата по-добре.
Декоративна или цветна градина: Какви цветя се засаждат през март?
При работата в градината най-добре е да започнете да отглеждате или да засявате първите цветя още в края на март. Сега можете да засеете в лехата невен и метличина, да започнете с отглеждането на гипсофила (мишорка) и амарант (лисича опашка) на перваза на прозореца. Така през лятото ще можете да се наслаждавате на пъстър балкон или градина.
При Вашата работа в градината през март се уверете, че засаждате много цъфтящи растения като източник на нектар за благоприятна за пчелите градина. С нея ще зарадвате и други насекоми като пеперуди или земни пчели.
Впрочем: Когато дните са меки и форзициите вече цъфтят, при работата в градината през март можете да подрежете и розите. В зависимост от метеорологичните условия можете да отложите тази работа без проблем за април.
Балконска градина и саксийни растения: Какво трябва да се прави сега
Саксийни растения, които са презимували на защитено тъмно място, можете да преместите на светлина в края на март – но задължително на защитено място, където няма да измръзнат. Така Вашите саксийни растения ще могат да растат, преди да бъдат изкарани на открито през май.
В рамките на работата в градината през март можете да отрежете резници от някои саксийни растения на Вашия балкон или на Вашата тераса, например от фуксии и петунии.
Вашите помощници за работа в градината през март:
Какво може да се засажда през март?
Има различни растения, които можете да засадите или засеете още при работата в градината през март, за да се превърне Вашата градина в ценен източник на зеленчуци.
За засяване през март на открито са подходящи следните растения, които можете да вземете под внимание при работата в градината през март:
- грах
- фелд салата
- морков
- пащърнак
- ряпа
- черен оман
- лук
В парник, защитени под растителен слой или фолио, сега могат да се развиват следните растения:
- цветно зеле
- моркови
- алабаш
- копф салата
- праз лук
- цвекло
- манголд (спанаково цвекло)
- островърхо зеле
- къдраво зеле
Следните сортове ще се чувстват добре на светлия, слънчев перваз на прозореца:
- патладжан
- чили
- аптекарски копър
- пиперки
- целина
- домати

Неподрязването предпазва градинските птици по време на гнездене.
Какви дейности не се препоръчват?
До края на февруари трябва да сте приключили с обширните работи по подрязване на дървета и храсти, за да не смущавате по-късно градинските птици по време на гнезденето. От 1 март до 30 септември не се препоръчва радикално рязане или премахване на живи плетове и дървета – което засяга и работата в градината през март.
Допуска се щадящо подрязване за оформяне и поддръжка. Но и в този случай преди работа в градината през март проверете дали в живия плет или в храстите гнездят птици и в такъв случай не извършвайте подрязването.