Озеленяване на сгради: Правилно планиране, засаждане и поддръжка

Как изглежда озеленяването на сградите днес на практика и коя технология е подходяща за професионалистите в градинарството и ландшафта? Това ще научите тук!

Двама работници на подемна платформа се грижат за озеленяването на сградата на кампуса на Aeres Hogeschool

Общ преглед: Озеленяване на сгради

  • Озеленяването на сградите допринася за биоразнообразието и охлаждането
  • Борба с градските топлинни острови с градска зеленина
  • Стратегическото планиране е важно за постигане на целите
  • Акумулаторните уреди STIHL са идеални за грижа за растенията до и върху сгради
  • Предвидете предизвикателствата и ги вземете предвид в най-добрия случай във фазата на проектиране

Практическо видео: Озеленяване на сгради

Посетихме на най-зеления кампус в Нидерландия в Aeres Hogeschool в Алмере. Срещаме се с архитекта Марк де Ягер, който е планирал озеленяването на сградата, и Герт Янсен, който със своите екипи отговаря за грижата и поддръжката на озеленяването на сградата.

Градски топлинни острови: Градска зеленина срещу горещината

Как градовете могат да се справят с изменението на климата? Повишаването на топлината в градовете изисква ефективни мерки за намаляване на топлинните острови. Озеленяването на сградите и други градски зелени площи могат да допринесат за това.

Емпирично проучване, проведено в продължение на три години от Техническия университет в Мюнхен, показва, че около 40 процента от градската площ трябва да се състои от зелени площи, за да се осигурят по-ниски температури.

Според проучване на СЗО градските паркове имат среден охлаждащ ефект от 1 градус по Целзий, който може да се разпространи до 1 километър. Засаждането на дървета обаче не е достатъчно. Въпреки че са незаменими, те могат да възпрепятстват смесването на въздуха в тесните улици. Затова градската зеленина трябва да се планира стратегически.

Ето как сградите стават зелени

Озеленяването на сгради е индивидуална работа по поръчка. Поради това в рамките на двойното вътрешно развитие на градовете са необходими индивидуални концепции за озеленяване.

Снимка с дрон на холандския Aeres Hogeschool с озеленена фасада и покривни растения

Най-зеленият кампус в Нидерландия е в Алмере.

Сградата на Aeres в Нидерландия не само е украсена с шест дървета и 2 000 растения на покривната тераса, но и е озеленена вертикално. 12 000 растения украсяват външните стени, насърчават биоразнообразието и придават характер на сградата.

Модулна система на външните стени

За да може сградата да се озелени за няколко дни, се използва модулна система. Съдовете за растения могат лесно да се закачат в носещата конструкция. По този начин растенията вече са отгледани в разсадник и след това се закрепват към външните стени на сградата през пролетта.

Мъж с предпазна каска носи саксия за подновяване на озеленяването на сградата

Растенията растат в плочи от каменна вата.

Видът на засаждането е планиран до най-малките детайли.
Растителното разнообразие е стратегически поставено на външната стена така, че пчелите да се примамват нагоре – така наречената пчелна линия

Всички растения растат в плочи, пълни с каменна вата. Напояването се извършва чрез капков маркуч – разбира се, регулиран с помощта на автоматична система. Освен това събраната дъждовна вода от резервоарите за вода на сградата се прехвърля към растенията от озеленяването на сградата, когато е необходимо.

Зелена външна зона на сграда

Слънчевите колектори осигуряват сянка на растенията.

Стратегическо засаждане и на покрива

Покривната градина не само е дом на дървета и хиляди растения, но и на навес със слънчеви колектори.
От една страна, те превръщат слънчевата светлина в електрическа енергия, но от друга страна, осигуряват и сянка.
Това пък оказва влияние върху вида озеленяване на сградите: Обичащите слънцето растения няма да процъфтяват в сянката на колекторите. Вместо това засаждането беше адаптирано към сенчестите условия.

Гъвкавост благодарение на акумулаторната технология

Редовната поддръжка на озеленяването на сградата е от съществено значение. Професионалистите в Нидерландия избраха акумулаторни уреди от системата STIHL AP. Както при грижата за градината и ландшафта на открито, при грижата за озеленяването на сградите се използват и акумулаторни ножици за жив плет и акумулаторни храсторези.

Многобройните предимства на акумулаторните батерии на тези модерни инструменти правят работата по-ефективна и приятна. По този начин намаленият шум и работата без изгорели газове не само допринасят за положителна работна среда, но и за по-малко притеснение на хората наоколо.

Друго предимство на акумулаторната технология е повишената гъвкавост. По-леките машини позволяват на професионалистите да се движат свободно и да работят на труднодостъпни места, без да разчитат на външен източник на захранване. Това значително повишава ефективността и прецизността при поддръжката на озеленяването на сградите.

Герт Янсен е въодушевен от мощността на акумулаторното машинно оборудване на STIHL:

"В началото имахме съмнения, но акумулаторните машини се оказаха достатъчно мощни, за да вършат работата ни през целия ден."

Като цяло, акумулаторните уреди предлагат устойчиво решение за грижа за озеленяването на сградите, което не само улеснява работата на професионалистите, но и допринася за намаляване на шумовото и екологичното замърсяване в градските райони.

Мощни и тихи: Акумулаторни уреди STIHL

Градско озеленяване: Предизвикателства

Успешното озеленяване на градовете изисква устойчиво планиране на зелените площи. При това проектантите често се сблъскват със специфични предизвикателства. 
Необходима е цялостна концепция, съобразена със застрояването на съответния град, за да може градската зеленина да оказва оптимално въздействие върху климата и биоразнообразието в градското пространство.

Снимка на озеленена територия на кампус

Озеленяването на сградите поставя много изисквания.

При озеленяване на външни стени на сгради всички технически изисквания трябва предварително да бъдат проверени и изпълнени. Те засягат, наред с другото, натоварването на опън, както и закрепването на системата за засаждане.

Озеленяването на покривите на къщите също може да бъде предизвикателство. В крайна сметка покривът трябва, от една страна, да може да поеме допълнителното натоварване от озеленяването на сградата, а от друга страна, факторите като натоварване от вятъра, защита от падане и съгласуване с други елементи като надстройки, вентилационни отвори или соларни системи играят централна роля.

Освен това зимните месеци могат да се превърнат в предизвикателство за озеленяването на всяка сграда, когато замръзването парализира тръбите на напоителната система. В случая на сградата Aeres решението е система, която автоматично изсушава тръбопроводите преди замръзване.

Тези и други потенциални предизвикателства при озеленяването на сградите трябва да бъдат взети предвид още на етапа на проектиране, за да може градската зеленина да донесе възможно най-голяма полза за хората, животните и климата. 

Още повече за любителите на техниката