Антивибрационни системи на STIHL: По-здравословна и по-прецизна работа
Който работи продължително време с моторни инструменти, цени антивибрационната система (AV система). Тук ще Ви я представим в детайли.
27.09.2023
Общ преглед: Антивибрационна система
- Разделяне на ръкохватките на уреда от предавателния комплекс за по-малко вибрации
- Комплексно взаимодействие от буферни и пружинни елементи в AV системата
- Оптимална за работа без изморяване, която щади мускулите, например в гората, в градинарството и ландшафтната поддръжка и на строителната площадка
- Различни изисквания при бензинови, акумулаторни и електрически уреди
- AV системата служи като важен елемент за спазването на директивите за безопасна работа
Какво предизвиква антивибрационната система?
Принципно конструкцията и ефектът на антивибрационната система са еднакви във всички уреди STIHL: Антивибрационната система разделя ръкохватките на уреда от предавателния комплекс и по този начин осигурява по-малко вибрации. Освен това тя служи за спазването на нормите за безопасна работа, които се отнасят специално за натоварването от вибрации.
Антивибрационната система STIHL е фино балансирана система, в която елементите на задвижването, дръжките и AV елементите (от стомана, гума или комбинация от двете) са перфектно съчетани. При това важи основното правило: Меките AV системи могат отлично да изолират вибрации, понякога обаче и да имат нежелано обратно действие върху боравенето с уреда. Затова поведението на машината се оптимизира при реалното й използване за всеки уред с помощта на компютър.
Ние от STIHL винаги сме ориентирани към клиентските потребности и се възползваме от дългогодишен опит. Така постигаме при нашите винаги адаптирани антивибрационни системи пазарна зрялост.
Сърцевината на антивибрационната система
Във всяка антивибрационна система съществено значение имат буферните и пружинните елементи. Те се състоят от гума, стомана или от комбинация от двата материала. При STIHL са възможни индивидуални адаптации за необходимата структура – ние комбинираме нашите пружинни елементи със сложна опорна система от буфери от гума и твърд пенопласт.
Следващите видеоклипове показват нагледно как взаимодействието на буферните и пружинните елементи осигурява по-малко вибрации по време на работа.
Антивибрационни системи при различни задвижвания
Моторните уреди на STIHL са бензинови, електрически или акумулаторни. В зависимост от задвижването изискванията към монтираната в уреда антивибрационна система са различни.
Бензиновите моторни уреди на STIHL (и на всички други производители) се задвижват от изгарянето на гориво в горивната камера. Изгарянето задвижва буталото, мотовилката и коляновия вал. Тези движещи се части представляват осцилиращи маси, чиито движения напред и назад се пренасят върху обвивката на уреда и по този начин върху точките на ръкохватката, за които работещият държи съответния уред.
При превишаване на определени обороти (така наречените обороти на съединяване) ротационното движение на коляновия вал се предава към инструмента (например диска на ъглошлайф, режещата верига на моторен трион или ножа за косене на храсторез), което води до допълнителни вибрации.
Тези движения плюс евентуалните дисбаланси на уреда, както и обратното действие на инструмента чрез интеракцията му с обработваемия детайл и обкръжаващата среда създават вибрационен спектър, който може да бъде държан далеч от работещия чрез използваната AV система.
Акумулаторните и електрическите уреди се задвижват от електродвигател, който работи без осцилиращите маси, намиращи се в бензиновите двигатели. Вибрациите тук възникват основно чрез движението на инструмента, евентуалните дисбаланси, както и интерактивното действие с обработваемия детайл и обкръжаващата среда. Поради това използването на антивибрационна система има смисъл и при акумулаторни уреди.
Професионални уреди STIHL с AV система
AV системата при MSA 300 щади мускулите и ставите.
Моторни триони с AV система в гората
При горските дейности се изисква точно боравене с уреда. Затова всички бензинови моторни триони STIHL разполагат с AV система.
Освен това при поваляне, кастрене и разтрупване на малки и средни дървета AV системата на акумулаторния моторен трион STIHL MSA 300 щади мускулите и ставите.
С ножицата за жив плет STIHL HS 82 може да се работи без умора.
Уреди с AV система за градинарството и ландшафтната поддръжка
В градинарството и ландшафтната поддръжка се постига бърз напредък в работата с помощта на издръжливи двигатели. Уредите с AV система намаляват вибрацията на двигателя и осигуряват по този начин работа без умора, например с храсторез STIHL FS 411 С-ЕМ, уред за обдухване STIHL BG 86 или ножица за жив плет STIHL HS 82.
AV системата намалява вибрациите на двигателя при работа с ъглошлайфа.
Уреди с AV система – използване в строителството
Прецизни разрези в бетон, асфалт, камък, конструкционна стомана или тръби се постигат с помощта на бензиновия ъглошлайф STIHL TS 410. Неговата AV система намалява значително предаваните вибрации на двигателя – за щадяща силите работа и при по-продължителна употреба.
Антивибрационни системи в уреди на STIHL: Избрани видове
При моторните триони STIHL тръбният гриф и задната ръкохватка са отделени от двигателя чрез антивибрационната система. Също и импулсите от процеса на рязане се изолират чрез AV системата. Този дизайн ще откриете във всички бензинови моторни триони STIHL.
При нашите храсторези има различни антивибрационни системи, които подобряват работата с уредите. Там ще намерите както системи, които отделят ръкохватката от двигателя, така и системи, при които ръкохватките заедно с тръбата на предавателния вал са отделени от двигателя.
Антивибрационните системи в бензиновите ъглошлайфи на STIHL по принцип са конструирани подобно на системите, използвани в моторни триони.
Носените на ръка бензинови уреди за издухване на листа на STIHL нямат антивибрационна система. Големите разполагат със система, подобна на антивибрационната система в ъглошлайфите и моторните триони.
Бензиновите професионални ножици за жив плет на STIHL разполагат с антивибрационна система –също и новата акумулаторна ножица HSA 07/06. При ножиците за жив плет използването на антивибрационна система освен избягването на вибрации има и положително въздействие върху измерената сила на шума от уреда.
Антивибрационни системи и директиви за безопасност при работа
Какво означава една антивибрационна система за работещите с уреди е сравнително ясно: повече комфорт при управлението на уреда. Но също и за работодателите антивибрационните системи са важен елемент от безопасността при работа. Директивата на ЕС за вибрации определя именно горни граници на дозата на вибрациите.
Те могат да се спазят с различни методи: Или чрез максимално допустима ежедневна продължителност на работа с уреда, или чрез оставане под лимита за вибрации, който е възможен при работа с уреда без лимит за продължителност. Антивибрационната система следователно служи за изпълнение на директивите за вибрации при релевантната за професионалисти ежедневна продължителност на експозиция.
При STIHL нивото на вибрациите на всеки уред се измерва прецизно.
Директива за работодатели относно вибрациите
Обобщихме за Вас основна информация за Директивата на ЕС "Вибрация" (2002/44/ЕО) относно вибрации върху дланите и ръцете, както и полезни указания за нейното изпълнение от работодатели.
Освен това Ви предоставяме помощ при изчисляване за определяне на дневното натоварване от вибрации, както и данни за вибрациите за машини STIHL.
Антивибрационната система на STIHL: Началото
Нашата антивибрационна система ще намерите във всички уреди STIHL, при които възникват високи вибрации, обусловени от задвижването. Това се отнася за много уреди – от моторния трион до храстореза, през ъглошлайфа до ножицата за жив плет. Това, което днес осигурява максимален комфорт и опазване на здравето на работещите при много уреди STIHL, води началото си от един моторен трион.
По-точно: от междувременно легендарния STIHL Contra. Когато той излиза на пазара през 1959 г., е първият трион, с който е възможно както да се повалят, така и да се кастрят дървета. Това, което към момента на въвеждането му обаче не е било напълно ясно на никого: Възникващите високи вибрации на машините могат при редовна употреба и особено в комбинация със студ да доведат до сериозни нарушения в оросяването на пръстите на потребителите – така наречената болест на студените пръсти.
За да се намери решение за този проблем, STIHL започва с проучването и разработването на антивибрационна система за моторни триони, за която е регистриран патент през 1964 г.
Тази антивибрационна система се е отличавала с отделяне на дръжките от двигателя посредством гумени елементи. Една година по-късно антивибрационната система вече е серийно оборудване в новия STIHL Contra и през 1967 г. моторният трион 041AV вече се предлага с напълно интегрирана в рамата на ръкохватката антивибрационна система. Той се състоял от карбуратор и включваща въздушен филтър магнезиева отливка, на която е била монтирана задната ръкохватка. Тази AV система се усъвършенства много бързо и с адаптации е прехвърлена върху други продуктови групи.
Днес болестта на студените пръсти впрочем вече не е типична болест на горските работници, също и благодарение на комбинацията от отопление на ръкохватката и антивибрационна система в уредите STIHL.