Грижа за младите дървета: Задачи и перспективи
Грижата за младите дървета гарантира бъдещето на гората. Какво е необходимо да се прави и кои уреди са подходящи, можете да прочетете тук.
16.12.2024
Общ преглед: Грижа за младите дървета
- Към грижата за младите дървета спадат мерките в гората до началото на прореждането
- Подходящи уреди са храсторези, уреди за прореждане и моторни триони
- Акумулаторната кастрачка STIHL HTA 150 е ергономична и удобна за използване при грижата за младите дървета
- Фокус върху работата на Образователния център по горско стопанство в Арнсберг
- На всеки 3 – 5 години се извършва оценка и дърветата се маркират
Грижата за младите дървета е толкова важна, защото може да подобри и да улесни бъдещите дейности по прореждане. Тя гарантира качеството и стабилността на горските масиви.
Грижата за младите дървета трябва да се извършва, когато дърветата достигнат височина до 12 метра.
Процедурите трябва да се повтарят на всеки 3 – 5 години, докато дърветата достигнат диаметър 20 см. Дейностите се извършват в зависимост от необходимостта – есенните и зимните месеци са най-подходящи за грижа за младите дървета.
Под прореждане на млади дървета се разбира процедури в млади горски масиви в сравнение с прореждане на стари дървета (= процедури в стари горски масиви).
Основи на грижата за младите дървета
Грижата за младите дървета включва всички мерки до началото на прореждането, за да се гарантират качеството, стабилността и структурата на насажденията и естествената регенерация.
Основен принцип в грижата за младите дървета и прореждането гласи, че: "Младо насаждение във високостеблена гора трябва да остане младо насаждение". Млади насаждения в гората са горски масиви с височина на дърветата над 2 метра и диаметър под 7 см.
Но не всички млади насаждения и други масиви остават непокътнати: През последните години много дървета бяха унищожени от бури, например 15,7 милиона кубични метра дървесина от урагана Кирил през 2007 г. Горещината и сушата също застрашават горските масиви. Тези екстремни метеорологични явления доведоха до масивни загуби за горското стопанство. Добрата новина: Благодарение на залесяването горските фондове се възстановяват от минали бедствия.
При грижата за младите дървета е необходимо подходящо оборудване.
Чрез грижата за младите насаждения може да се контролира съставът на дървесните видове на младите насаждение във високостеблени гори и да се адаптира към климатичните условия. Устойчивата гора на бъдещето е гора от смесен тип, като се вземат предвид климатичните промени.
В масивите от млади иглолистни насаждения, например при грижата за младите дървета от вида смърч, по правило не се извършва намеса. Целта е да се постигне богат на дървесни видове, структуриран и стабилен горски масив. При масив от широколистна дървесина се цели постигане на гъсти, смесени млади насаждения с опции за следващата фаза на селективно прореждане.
Ергономична и защитена работа в гората
Подходящите инструменти за грижа за младите насаждения
За професионалната грижа за младите дървета е важен правилният инструмент. Подходящи са например мощни храсторези с циркулярен диск, уреди за прореждане и моторни триони.
Предимства и недостатъци на отделните работни уреди
По-долу ще Ви представим някои от характеристиките, както и основните предимства и недостатъци на отделните работни уреди:
Храсторез | Уред за прореждане | Моторен трион | |
Диаметър на стъблото | 0 – 10 см | 3 – 20 см | 3 –> 20 см |
Област на приложение | Ранен етап на грижата за младите дървета: Регулиране, млади насаждения Регулиране на смесения растеж, редуциране на броя дървета |
В много гъсти горски масиви за регулиране на младите насаждения, регулиране на смесения растеж и прореждане | В много гъсти горски масиви за регулиране на младите насаждения, регулиране на смесения растеж и прореждане |
Предимства | Ергономичност, ефективност | Мобилност, гъвкаво използване във всяка фаза, висока безопасност при работа, възможност за бързо обучение | Мобилност, гъвкаво използване във всяка фаза, тегло |
Недостатъци | Малка маневреност, трудно използване в по-късните етапи на поддръжка на горските масиви | Моторният трион позволява повече мобилност, голямо натоварване на ставите | Недостатъци по отношение на ергономията, безопасност при работа |
Предимства на акумулаторните уреди
При грижата за младите насаждения в гората уредите STIHL могат да използват много общи предимства на акумулаторните батерии: Те почти не генерират шум по туристическите пътеки и в зоните за пикник и са подходящи за работа без емисии. По този начин те имат нисък CO2 отпечатък и са от полза за здравето на служителите.
Освен това модерните акумулаторни уреди са толкова мощни, че могат да се конкурират безпроблемно с бензиновите уреди.
Използването в комбинация със системата за носене STIHL позволява продължителна работа без оплаквания благодарение на оптималното разпределение на теглото. По този начин кастрачката може да улесни и да направи по-ефективна грижата за младите насаждения.
Видео: Грижа за младите дървета на практика
Грижата за младите дървета е основен фокус в работата на Горския образователен център (FBZ) в Арнсберг. Към основните задачи там спадат:
- увеличаване на площта след неблагоприятни метеорологични явления
- стимулиране на по-слаборастящи видове дървета
- премахване на инвазивни дървета
Повече за грижата за младите насаждения в Арнсберг можете да научите и в нашето видео.
Продукти от видеото
Бъдещето на грижата за младите насаждения
С оглед на предизвикателствата, свързани с изменението на климата, професионалната грижа за младите дървета ще играе важна роля и в бъдеще. Рискът от пълно обезлесяване поради умиращи дървета се увеличава, но последователната, непрекъсната грижа за младите насаждения намалява риска от обезлесяване.
Ранно витализираните отделни дървета са по-издръжливи на екстремни климатични условия. Освен това свързването на CO2 може да се увеличи чрез създаването на гори. Пакетът "Fit for 55" в рамките на Зелената сделка на ЕС предвижда засаждането на 3 милиарда дървета до 2030 г.
Това води до огромна нужда от грижа за младите пораснали гори и прореждане на младите насаждения, за да се запази биоразнообразието на гората. За справяне с тези задачи ще са необходими и модерните, високопроизводителни акумулаторни уреди STIHL. Ето защо може би е по-важно от всякога да споделяме технически знания и непрекъснато да се развиваме.