Грижа за младите дървета: Задачи и перспективи

Грижата за младите дървета гарантира бъдещето на гората. Какво е необходимо да се прави и кои уреди са подходящи, можете да прочетете тук.

Мъж работи със защитно облекло в заснежена гора, на преден план е облегната акумулаторна кастрачка STIHL HTA 150 на дърво

Общ преглед: Грижа за младите дървета

  • Към грижата за младите дървета спадат мерките в гората до началото на прореждането
  • Подходящи уреди са храсторези, уреди за прореждане и моторни триони
  • Акумулаторната кастрачка STIHL HTA 150 е ергономична и удобна за използване при грижата за младите дървета
  • Фокус върху работата на Образователния център по горско стопанство в Арнсберг
  • На всеки 3 – 5 години се извършва оценка и дърветата се маркират

Основи на грижата за младите дървета

Грижата за младите дървета включва всички мерки до началото на прореждането, за да се гарантират качеството, стабилността и структурата на насажденията и естествената регенерация.

Основен принцип в грижата за младите дървета и прореждането гласи, че: "Младо насаждение във високостеблена гора трябва да остане младо насаждение". Млади насаждения в гората са горски масиви с височина на дърветата над 2 метра и диаметър под 7 см.

Но не всички млади насаждения и други масиви остават непокътнати: През последните години много дървета бяха унищожени от бури, например 15,7 милиона кубични метра дървесина от урагана Кирил през 2007 г. Горещината и сушата също застрашават горските масиви. Тези екстремни метеорологични явления доведоха до масивни загуби за горското стопанство. Добрата новина: Благодарение на залесяването горските фондове се възстановяват от минали бедствия.

Горски работник в изглед отзад в заснежена гора, с предпазно оборудване STIHL с модулна система от колани и акумулаторни уреди за грижа за младите дървета

При грижата за младите дървета е необходимо подходящо оборудване.

Чрез грижата за младите насаждения може да се контролира съставът на дървесните видове на младите насаждение във високостеблени гори и да се адаптира към климатичните условия. Устойчивата гора на бъдещето е гора от смесен тип, като се вземат предвид климатичните промени.

В масивите от млади иглолистни насаждения, например при грижата за младите дървета от вида смърч, по правило не се извършва намеса. Целта е да се постигне богат на дървесни видове, структуриран и стабилен горски масив. При масив от широколистна дървесина се цели постигане на гъсти, смесени млади насаждения с опции за следващата фаза на селективно прореждане.

Ергономична и защитена работа в гората

Подходящите инструменти за грижа за младите насаждения

За професионалната грижа за младите дървета е важен правилният инструмент. Подходящи са например мощни храсторези с циркулярен диск, уреди за прореждане и моторни триони.  

Предимства и недостатъци на отделните работни уреди

По-долу ще Ви представим някои от характеристиките, както и основните предимства и недостатъци на отделните работни уреди:

  Храсторез  Уред за прореждане Моторен трион
Диаметър на стъблото 0 – 10 см 3 – 20 см 3 –> 20 см 
Област на приложение

Ранен етап на грижата за младите дървета: Регулиране, млади насаждения

Регулиране на смесения растеж, редуциране на броя дървета

В много гъсти горски масиви за регулиране на младите насаждения, регулиране на смесения растеж и прореждане В много гъсти горски масиви за регулиране на младите насаждения, регулиране на смесения растеж и прореждане 
Предимства Ергономичност, ефективност Мобилност, гъвкаво използване във всяка фаза, висока безопасност при работа, възможност за бързо обучение Мобилност, гъвкаво използване във всяка фаза, тегло
Недостатъци Малка маневреност, трудно използване в по-късните етапи на  поддръжка на горските масиви Моторният трион позволява повече мобилност, голямо натоварване на ставите Недостатъци по отношение на ергономията, безопасност при работа

Предимства на акумулаторните уреди

При грижата за младите насаждения в гората уредите STIHL могат да използват много общи предимства на акумулаторните батерии: Те почти не генерират шум по туристическите пътеки и в зоните за пикник и са подходящи за работа без емисии. По този начин те имат нисък CO2 отпечатък и са от полза за здравето на служителите.

Освен това модерните акумулаторни уреди са толкова мощни, че могат да се конкурират безпроблемно с бензиновите уреди.

Мъж в защитно облекло отрязва бреза с акумулаторна кастрачка STIHL HTA 150

Кастрачката STIHL HTA 150

Мощната кастрачка STIHL HTA 150 е оптимална за професионална грижа за дървета и млади насаждения в гората. Тя е подходяща за кастрене на клони и рязане на дървета с диаметър до 20 см.

Трябва да се подчертае удобната употреба чрез ергономичната кръгова ръкохватка, както и леката, компактна режеща глава, която улеснява маневрирането.

Използването в комбинация със системата за носене STIHL позволява продължителна работа без оплаквания благодарение на оптималното разпределение на теглото. По този начин кастрачката може да улесни и да направи по-ефективна грижата за младите насаждения.

Видео: Грижа за младите дървета на практика

Грижата за младите дървета е основен фокус в работата на Горския образователен център (FBZ) в Арнсберг. Към основните задачи там спадат:

  • увеличаване на площта след неблагоприятни метеорологични явления
  • стимулиране на по-слаборастящи видове дървета
  • премахване на инвазивни дървета

Повече за грижата за младите насаждения в Арнсберг можете да научите и в нашето видео.

Продукти от видеото

Бъдещето на грижата за младите насаждения

С оглед на предизвикателствата, свързани с изменението на климата, професионалната грижа за младите дървета ще играе важна роля и в бъдеще. Рискът от пълно обезлесяване поради умиращи дървета се увеличава, но последователната, непрекъсната грижа за младите насаждения намалява риска от обезлесяване.

Ранно витализираните отделни дървета са по-издръжливи на екстремни климатични условия. Освен това свързването на CO2 може да се увеличи чрез създаването на гори. Пакетът "Fit for 55" в рамките на Зелената сделка на ЕС предвижда засаждането на 3 милиарда дървета до 2030 г.

Това води до огромна нужда от грижа за младите пораснали гори и прореждане на младите насаждения, за да се запази биоразнообразието на гората. За справяне с тези задачи ще са необходими и модерните, високопроизводителни акумулаторни уреди STIHL. Ето защо може би е по-важно от всякога да споделяме технически знания и непрекъснато да се развиваме.

Допълнителна информация за професионалисти