Правилно заточване веригата на моторния трион
Всяка режеща гарнитура изисква поддръжка: Заточвайте редовно веригата на Вашия моторен трион STIHL, за да осигурите пълна производителност.
05.10.2023
Обзор: Заточване веригата на верижния трион
Един верижен трион със затъпена верига изисква повече усилия и е по-малко безопасен
Заточването на веригата на моторния трион може лесно да се подготви и извърши с правилните инструменти
- За заточване на зъбите на режещата верига използвайте подходяща обла пила
- Също и при дейности по техническо обслужване, като например заточване, вижте инструкцията за експлоатация на верижния трион.
Приблизително 30 градуса е ъгълът, под който трябва да се заточва веригата на моторния трион. Средства за заточване, като например решетка за заточване, Ви показват правилния ъгъл на заточване чрез маркировки. Така можете да заточите прецизно веригата на моторния си трион.
Колко често трябва да се заточва веригата на верижения трион, зависи от различни фактори. По принцип винаги трябва да заточвате веригата на триона си, когато тя вече не се изтегля сама в дървото, при разтрупване се образуват само фини дървени стърготини вместо големи стружки, разрезът е крив или прецизното стартиране е трудно. Появата на дим също може да е признак, че веригата е затъпена.
Облата пила е най-подходяща за заточване веригата на верижния трион. Правилния диаметър на пилата можете да определите чрез стъпката на веригата. Режещите вериги на STIHL са снабдени с маркировка на ограничителя на подаването, която Ви показва препоръчания диаметър на облата пила.
Заточването на веригата не е скъпо. Вашият специализиран дилър на STIHL ще извърши всички необходими дейности с професионални инструменти за кратко време, така че веригата Ви бързо да е отново оптимално заточена.
Колко бързо се затъпява една режеща верига, зависи от продължителността и интензитета на нейното натоварване. За да постигнете трайно най-добри резултати при рязане, не работете с верижния трион твърде дълго, докато веригата се затъпи напълно. Вместо това, междувременно заточвайте допълнително веригата с няколко движения с пилата, за да можете да работите оптимално по всяко време.
При Вашия специализиран дилър на STIHL можете да заточвате веригите на верижни триони. Така ще сте сигурни, че веригата на верижния Ви трион е оптимално заточена с професионални инструменти и уредът бързо ще бъде отново готов за употреба.
По какво се разпознава една затъпена верига
И най-добрата режеща верига се затъпява с времето. В резултат на това работата изисква повече усилия и моторният трион е подложен на все по-голямо натоварване. В допълнение към това физическото натоварване се увеличава и резултатът от рязането става все по-незадоволителен.
Ако забележите следните признаци при работа с Вашия верижен трион, трябва да заточите или евентуално дори да подновите веригата си.
Пет признака за изтъпена режеща верига
1. Признак
Веригата не се изтегля сама в дървото. Необходимо е с натиск върху моторния блок принудително да се стигне до рязане.
2. Признак
При разцепване или разтрупване, тоест при отвесен разрез в дървото, режещата верига поражда фини дървесни стърготини вместо груби стружки.
3. Признак
Въпреки безупречното смазване и правилното обтягане на веригата, при рязане се образува дим.
4. Признак
Моторният трион преминава в една посока и разрезът става крив. Това свидетелства най-вече за едностранно затъпени или неравномерно дълги режещи зъби.
5. Признак
Моторният трион трака и подскача по време на рязане. Прецизното стартиране е трудно.
Видео ръководство: Заточване на веригата и ограничителя на подаването с пилодържателя на STIHL 2-в-1
В нашето видео ръководство Ви показваме как можете да заточите с една работна операция веригата и ограничителя на подаването на Вашия моторен трион STIHL с пилодържателя 2-в-1.
Какво представлява разстоянието на ограничителя на подаването?
Като разстояние на ограничителя на подаването се обозначава разстоянието между предния ръб на горната стена на зъба и горния ръб на ограничителя на подаването. Колкото по-голямо е това разстояние, толкова повече дървен материал се изрязва на зъб.
Разстоянието на ограничителя на подаването намалява при заточване на режещите зъби. Това се дължи на факта, че режещият зъб при заточване става по-къс и поради формата си ( назад по-тясна и по-плоска) и по-плосък.
Затова, за постигане на добър резултат при рязане, когато заточвате веригата на верижния си трион, всеки път трябва да проверявате и при необходимост да регулирате разстоянието на ограничителя на подаването.
Самостоятелно допълнително заточване на режещи вериги с помощта на обла пила
Вие можете сами допълнително да заточвате режещите зъби на режещата верига на Вашия верижен трион с помощта на обла пила. Използваният инструмент обаче трябва да е подходящ за съответната режеща верига. Ако се използва неподходяща пила, производителността при рязане на веригата може дори да спадне. Ние ще Ви разясним как да намерите правилната обла пила.
Изборът на правилната обла пила зависи от стъпката на веригата. На всяка стъпка на веригата съответства определен диаметър на облата пила.
Избор на правилната обла пила за заточване веригата на верижния трион
Стъпката на веригата причислява веригата към определен клас на производителност на моторния трион. Можете лесно да откриете стъпката на веригата при всички режещи вериги STIHL, тъй като на ограничителя на подаването се намира съответна цифра за обозначаване. След това, в таблицата за прекодиране на STIHL можете лесно да прочетете необходимия диаметър на пилата.
Ако цифрата на ограничителя на подаването вече не е четлива, стъпката на веригата може да се определи с помощта на контролен шаблон за вериги. Алтернативно можете и да изчислите стъпката на веригата. За целта измерете, например с помощта на раздвижен шибър, разстоянието от средата на един нит до средата на по-следващия и разделете резултата на две, така ще получите стъпката на веригата в милиметри. Тъй като обаче стъпката на веригата е посочена в цол, остава да преизчислите съответно резултата: Един милиметър съответства на 0,039 цола, което означава, че трябва да умножите измерения в милиметри резултат с 0,039, за да получите съответната стойност в цолове. За така изчислената стойност след това просто потърсете подходящия диаметър на пилата в таблицата за прекодиране на STIHL:
Обозначение на ограничителя на подаването | Алтернативно обозначение на ограничителя на подаването | Стъпка на веригата | Обла пила диаметър |
---|---|---|---|
1 | 1/4 | 1/4" | 4,0 милиметра |
2 | 325 | 0,325" | 4,8 милиметра |
3 | 3/8 | 3/8" | 5,2 милиметра |
4 | 404 | 0,404" | 5,5 милиметра |
6 | P, PM | 3/8" Picco | 4,0 милиметра |
7 | 1/4" Picco | 3,2 милиметра |
Добре е да се знае
Моля, имайте предвид, че пилите за режещи вериги имат различна насечка, тоест различна повърхностна структура, отколкото например сервизните пили. Затова последните по принцип не са подходящи за заточване на веригата.
Заточване веригата на верижен трион: Инструкция
След като сте избрали подходящата обла пила, се уверете, че работното Ви място е безопасно. Освен правилния инструмент, трябва да имате достатъчно пространство и за Вашата сигурност да носите ръкавици от устойчив материал.
Почистете веригата и я проверете за повреди. След това доопънете леко веригата, така че зъбите да се заточват по-добре. С помощта на маркер определете ориентировъчен зъб, който да служи като мярка за всички останали зъби.
Непременно обърнете внимание на това, маркировката за износване да не е достигната. Иначе препоръчваме да смените изцяло веригата.
Насочвайте пилата като държите с едната ръка дръжката и с другата ръка прокарате пилата с движение напред покрай режещия зъб. Започнете от ориентировъчния зъб и поставете пилата в режещия зъб така, че при натиск да може да се насочва от вътре на вън по продължение на режещия зъб.
Винаги пилете под ъгъл от 90 градуса спрямо водещата шина. Пилата обработва само при движение напред – повдигайте я при връщане. Завъртайте пилата леко на регулярни интервали, за да избегнете едностранното й износване.
Веригите STIHL стандартно се заточват с 30-градусов ъгъл на заточване – ако използвате помощно средство (например решетка за заточване), можете лесно да се ориентирате по наличните там маркировки, за да спазите правилния ъгъл.
Насочвайте пилата така, че една четвърт от диаметъра на пилата да стърчи над горната стена на зъба. Изпилете ориентировъчния зъб, докато е налице отново перфектно острие. Препоръчваме най-добре да извършвате изпиляването по-често като мярка от техническото обслужване. Така ще избегнете трудоемко изпиляване с по-голяма загуба на материал.
Ако разпознавате светлинни отражения по режещия ръб, режещият зъб все още не е остър.
Едва когато вече не се появяват светлинни отражения, можете да приемете, че режещият зъб е добре заточен.
След това изпилете всички режещи зъби на тази страна до една и съща дължина. След това обърнете моторния трион на 180 градуса и изпилете всички режещи зъби на другата страна. Обърнете внимание на това, всички режещи зъби да са на дължината на ориентировъчния зъб.
При заточване на режещия зъб автоматично се намалява и разстоянието на ограничителя на подаването. Ако сте заточили всички режещи зъби, сега трябва да проверите и при необходимост да регулирате разстоянието на ограничителя на подаването. За проверка на разстоянието на ограничителя на подаването използвайте подходящия за стъпката на веригата шаблон за заточване.
За целта просто поставете шаблона за заточване върху веригата. Ако ограничителят на подаването стърчи извън шаблона, той трябва да бъде дообработен.
С плоска пила изпилете хоризонтално ограничителя на подаването, така че да е на една линия с шаблона за заточване. При вериги с гърбично водещо звено гърбицата се обработва едновременно с ограничителя на подаването. Ако ограничителят на подаването е с правилната височина, след това изпилете косо горната стена на ограничителя успоредно на сервизната маркировка на веригата – при това не снижавайте повече най-високата точка на ограничителя на подаването. Внимавайте да не докосвате прясно заточения режещ зъб с плоската пила. Прекалено ниски ограничители на подаването увеличават склонността към откат на моторния трион.
Теоретично е възможно и регулиране на ограничителя на подаването без шаблон за заточване. При това работите през цялото време със сервизната маркировка. Това заточване на ръка обаче крие риск от грешки, поради което препоръчваме използването на шаблон за заточване. Внимание: За връщане в изходно положение на ограничителя на подаването, винаги използвайте плоска пила, облите пили не са подходящи за целта!
Продуктов съвет: С пилодържателя 2-в-1 можете едновременно да заточите зъбите на веригата си и да регулирате ограничителя на подаването на правилната височина.
Заточване на верига STIHL HEXA
Никога досега заточването не е било толкова лесно: Със специално разработената шестоъгълна пила Hexa заточвате иновативната верига STIHL 3/8" Rapid Hexa – без допълнителни помощни средства за заточване. Новата шестоъгълна пила е перфектно адаптирана към иновативната форма на режещия зъб Hexa и позволява бързо и почти перфектно допълнително заточване на веригата под идеалния ъгъл на заточване. Как точно функционира това, ще видите във видеото. Благодарение на новата форма на зъбите на веригата Rapid Hexa получавате освен това и много издръжлива верига с до 10 процента повече производителност при рязане отколкото 36 RS.
Видео: Веригата 3/8" Rapid HEXA на STIHL
За да заточите веригата Rapid Hexa, поставете шестоъгълната пила под ъгъл от 90 градуса спрямо водещата шина. При това удебелението сочи нагоре и преминава паралелно на маркировката върху режещия зъб, така автоматично се получава идеалният ъгъл на заточване от 25 градуса.
Хванете с една ръка дръжката и прекарайте с другата ръка пилата с движение напред по режещия зъб. Освободете пилата при връщане от режещия зъб, за да изпилявате само при движение напред. След това регулирайте ограничителя на подаването, за подробна инструкция вижте по-горе в стъпка 3.
Мека или твърда дървесина? Оптимална настройка на ограничителя на подаването
Ограничителят на подаването е част от режещия зъб на веригата. Той определя колко дълбоко навлиза режещият зъб в дървото при рязане с моторния трион и колко материал се отрязва. За оптимална производителност при рязане разстоянието на ограничителя на подаването трябва да е регулирано правилно според вида на дървесината. Ние ще Ви обясним на какво трябва да обръщате внимание.
Ограничителят на подаването и типът дървесина трябва да се съчетават
Всеки тип дървесина има различни характеристики на рязане. С правилното регулиране на ограничителя на подаването си улеснявате работата и тази на Вашия трион. В практиката препоръчваме при покупката на веригата да се вземе предвид преобладаващия вид дървесина за рязане.
При твърда дървесина съпротивлението при рязане е по-голямо, отколкото при меки видове дървесина. За да режете твърда дървесина, разстоянието на ограничителя на подаването не трябва да е твърде голямо. При рязане на мека дървесина извън студения сезон разстоянието може да се поддържа до 0,2 милиметра по-голямо. За целта може да се използва шаблона за заточване за следващата по големина стъпка на веригата. STIHL предлага и специален шаблон за заточване, с който директно можете да определите оптималното разстояние на ограничителя на подаването за твърда и мека дървесина.
Ориентация при избора на разстоянието на ограничителя на подаването дава стъпката на веригата. Можете да видите в горната таблица какво трябва да бъде разстоянието на ограничителя на подаване при твърда дървесина.
Още съвети и трикове за заточване на верижния трион
- В началото маркирайте един режещ зъб с маркер. Маркировката помага за контролиране на равномерното снемане на материал. След две до три движения на пилата контролирайте снетия материал. Ако установите равномерно снемане на материал, начинът Ви на работа е правилен. Ако маркерът е свален само на места, проверете дали използвате правилната пила, и обърнете внимание да не насочвате пилата твърде високо или твърде ниско.
- Не работете с веригата твърде дълго, докато се изтъпи напълно. Междувременно са достатъчни няколко щриха с пилата, за да се заточи отново веригата.
- Пребройте движенията с пилата и направете еднакъв брой на всеки режещ зъб, така че всички режещи зъби да са еднакво дълги.
- В случай, че режещите зъби от едната страна станат по-къси от тези на другата, то Вие сте работили с по-голяма притискаща сила от едната страна. Изравнете дължината на зъбите като изпълните едно до две обработващи движения с пилата на по-дългите режещи зъби.
- Продуктов съвет: С пилодържателя 2-в-1 можете едновременно да заточите зъбите на веригата си и да регулирате ограничителя на подаването на правилната височина.
Инструкции за експлоатация за моторни триони STIHL
Тук можете удобно да изтеглите инструкцията за експлоатация за Вашия моторен трион STIHL.