Екологичен съвет
Натрупана купчина съчки е чудесна за птици, таралежи и други животни – и е подходяща и като хотел за насекоми. Пробийте дупки в няколко дебели клона като коридори и скривалища.
Когато става въпрос за градински отпадъци – какво е разрешено?, мнозина мислят за компостиране. Има обаче възможности за изхвърляне на градинските отпадъци и по друг начин. Научете също така как можете да
изхвърляте зелените отпадъци в правилния чувал за отпадъци и да изхвърляте окапалите плодове.
Казано директно: От чисто правна гледна точка зелените отпадъци се считат за отпадък и не трябва да се изхвърлят в гората или на зелени площи. Не винаги е препоръчително да изхвърляте градинските отпадъци и в собствения си имот.
Ако сега се питате къде изобщо можете да изхвърлите градинските отпадъци, подготвихме общ преглед, който показва как да изхвърляте градинските отпадъци без проблеми.
Екологичен съвет
Натрупана купчина съчки е чудесна за птици, таралежи и други животни – и е подходяща и като хотел за насекоми. Пробийте дупки в няколко дебели клона като коридори и скривалища.
Има много възможности да се отървете от градинските отпадъци по друг начин – независимо дали ще ги изхвърлите в контейнер, на сметището или ще ги изгорите. Можете да ги използвате например за жив плет от мъртва дървесина.
Научете още възможности как да изхвърлите зелените отпадъци в правилния чувал за отпадъци и как да процедирате с окапалите плодове.
Изхвърлянето на обемисти зелени отпадъци като отрязъци от дървета е предизвикателство само по себе си. Най-големият въпрос при това е: Как се пренасят многото отпадъци от точка А до точка Б? В случая помагат контейнерите за градински отпадъци, които се предлагат в различни размери. Практичното при този метод на изхвърляне: Контейнерът се взема и съдържанието се използва за промишлено компостиране.
Ако нямате възможност за компостиране: Можете да изхвърлите храсти, отрязъци от дървета, остатъци от подрязване на морава и други зелени отпадъци в пунктове за приемане на зелени отпадъци. Със сигурност ще намерите такъв пункт близо до вас – там ще Ви помогнат безплатно с изхвърлянето на Вашите градински отпадъци.
Изхвърлянето на градински отпадъци в огън може да звучи примамливо, но е разрешено само в изключителни случаи. Разпоредбите за противопожарна защита обикновено забраняват този метод на изхвърляне. Ето защо е по-добре да използвате другите методи, представени тук.
Ако събирате градински отпадъци, трябва да използвате специални чували за зелени отпадъци и след напълването им да ги обозначите с бандерол за зелени отпадъци. И двете можете да получите от най-близкия пункт за рециклиране или от магазин за строителни материали.
Наред с класическите градински отпадъци като отпадъци от косене и рязане, в много градини се събират за изхвърляне и отпадъци от плодове: окапали плодове. Трябва да съберете и изхвърлите плодовете, преди да са останали твърде дълго на моравата и да са започнали да гният. Окапалите плодове са подходящи както за контейнера за биоотпадъци, така и, в малки количества, за компоста.
Има много начини за изхвърляне на градински отпадъци. Най-изгодният метод е собствен компост, който превръща Вашите градински отпадъци в ценен хумус. По-големи количества можете да изхвърляте и на сметище. Зелените отпадъци обаче не трябва да се изхвърлят в гората или на зелени площи.
Обикновено изгарянето на градински отпадъци не е разрешено. Разпоредбите за противопожарна защита разрешават този метод само в изключителни случаи. Трябва да избягвате изгарянето на градинските отпадъци и от съображения за безопасност. При палене на карнавални или великденски огньове обаче можете да предоставите дървесните си зелени отпадъци – попитайте за това компетентното кметство или доброволната пожарна служба.
За градински отпадъци се считат многобройни отпадъци от растения и дървета. Това включва, но не само, остатъци от подрязване на трева, листа, окапали плодове и остатъци от подрязване на живи плетове, както и клони и съчки от окастрени дървета. Повечето от тези градински отпадъци можете да оползотворите в собствен компост и по този начин да получите ценен хумус.
В правилно подредена купчина компост градинските отпадъци се превръщат в ценен компост. Почвените организми превръщат изходните материали в продължение на няколко месеца в богат на хранителни вещества черен хумус – оптималният рециклиран продукт за Вашата градина.
Градинските отпадъци могат да бъдат изхвърлени в компост или в пунктове за приемане на зелени отпадъци – но в никакъв случай в гората или на зелени площи.