Почистване на фасадата: как да върнете блясъка в дома си
Редовното почистване поддържа външната фасада красива и безупречна. Ще ви разкрием тайната как да почистите фасадата си бързо и ефективно.
03.04.2025

Нищо не е изложено на външни влияния така, както фасадата на къщата. Дъждът, прахта и мръсотията се отлагат по повърхността; ултравиолетовите лъчи, жегата и студът допълнително съсипват фасадата. С течение на времето се образуват видими следи, които не само влошават красотата, но и състоянието на къщата ви. Цялостното почистване и поддръжка предотвратяват това и могат да бъдат извършени лесно с обикновени битови средства и водоструйка.
Почистване на фасади на къщи: различни видове фасади
Преди да извадите водоструйката от гаража, трябва внимателно да огледате фасадата. На първо място е важно качеството на повърхността, тъй като всеки материал изисква различни методи на почистване. Освен това трябва да се има предвид състоянието на външната стена. Старите и увредени фасади трябва да се почистват само след консултация със специалисти.

Почистване на клинкер
Клинкерните фасади се изграждат от тухли, които се пекат при особено високи температури. По този начин порите на камъните се затварят и почти не могат да поемат влага или мръсотия. Това прави клинкерните фасади изключително устойчиви и дълготрайни. С редовна поддръжка и почистване ще запазите естествения материал в продължение на много години. За щастие се счита, че клинкерните тухли са лесни за поддръжка, така че мръсотията може да бъде отстранена бързо.
Твърдият клинкер може да се почиства бързо и ефективно с помощта на водоструйка.
Уверете се обаче, че фасадата е изработена от твърдо изпечена клинкерна тухла, а не от обикновена такава. Докато клинкерните тухли издържат на налягане до 200 бара, по-меките тухли се чупят при толкова високо налягане. Особено внимание трябва да се обърне и на разхлабени тухли или нарушени фуги.
Не правете кръгови движения с четката, когато почиствате клинкерна фасада – това може да повреди защитния слой на тухлите.

Почистване на измазани фасади
Порестите и груби мазилки са податливи на натрупване на прах и сажди. При дъжд мръсотията се пренася и наслагва във вдлъбнатините, от които не може да се отстрани лесно. Поради това е необходимо основно почистване с водоструйка.
Можете безопасно да почистите здрави фасади от вар и циментова мазилка с водна струя под налягане. Важно е да не работите на едно място твърде дълго, тъй като силната водна струя може да доведе до отстраняване на боята и други материали. Използването на дюза за плоска струя също щади материала.
Мазилката от изкуствена смола, от друга страна, реагира чувствително на почистване с водоструйка. Ето защо първо трябва да проверите дали чистенето под високо налягане ще увреди фасадата, като в незабележима зона и от достатъчно разстояние използвате ниско налягане. Особено ако под фасадната мазилка има външна топлоизолационна композитна система (ETICS), се препоръчва щадящо чистене – почистете изолираната фасада с мазилка от синтетична смола с мека четка и мек почистващ препарат.
С течение на времето мазилката и боята започват да се напукват, рушат или лющят. За да избегнете увреждане по време на почистването, проверете фасадата за стабилност и пукнатини чрез избърсване. Тестът с почукване също помага за откриване на евентуални кухини. Ако откриете увредени места, в никакъв случай не започвайте да чистите фасадната мазилка. В такъв случай трябва да я пребоядисате или дори да я подновите.

Почистване на дървена фасада
Дървената облицовка също трябва да се почиства от време на време. Третираната дървесина е защитена от атмосферни влияния и влага, за това трябва да се почиства редовно от замърсявания. Освен това естествените дървени фасади са склонни към посивяване. Ако не харесвате особено тази характеристика на този вид фасада и искате да премахнете сивкавия нюанс, можете да го направите с основно почистване на фасадата на къщата.
В зависимост от естеството на дървесината с водоструйка могат да се постигнат добри резултати. Преди да почистите дървената фасада, се уверете, че облицовката е напълно затворена и изолацията зад нея няма да се повреди от водата и налягането. За по-сигурно почиствайте откритите дървени фасади внимателно на ръка.
Не използвайте въртящата се дюза – силната водна струя може да увреди дървената повърхност. Дръжте дюзата на уреда на голямо разстояние (около 25 см.) и започнете с ниско работно налягане, което можете да увеличите, ако е необходимо:
- Твърдата дървесина от широколистни дървета, като например бяла акация и дъб, издържа на налягане на водата до 110 бара.
- Меката иглолистна дървесина, като например от смърч и лиственица, издържа на налягане на водата от около 50 бара.
Продължете да чистите докато цялата фасада придобие равномерен нюанс на цвета, след което оставете дървото да изсъхне. В резултат на това дървената фасада ще блесне в оригиналния си цвят. По време на почистването горният слой дърво се отстранява, оставяйки грапава и чувствителна повърхност. В това състояние фасадата е особено податлива на влага и замърсяване и трябва да бъде запечатана добре.
Основни съвети за почистване на фасадата
- Не използвайте водоструйка, когато вали дъжд или е влажно.
- За работа на голяма височина се нуждаете от втори човек, който да ви обезопаси и да държи стълбата.
- Затворете прозорците и вратите. Облепете ключовете за осветление и електрическите контакти.
- Приберете растенията и декоративните предмети.
- Направете тест с почистващия препарат и налягането на водата на незабележимо място.
- Оптималният момент за почистване на фасадата е в слънчев, но не твърде горещ пролетен или есенен ден. Това ускорява процеса на съхнене след почистването. Почистването след дъжд също е ефективно. Тогава стените вече са мокри и замърсяванията се отстраняват по-лесно.
Ако е необходимо, можете да подсилите почистващата сила на водата с почистващ препарат. Проверете предварително дали фасадата на сградата е чувствителна към киселини. Така например върху фасади от естествен камък и мазилки трябва да се използват само неутрални или алкални почистващи препарати. За да щадите природата, избирайте биоразградими почистващи препарати, които имат растителни съставки. С почистващия препарат за каменни покрития и фасади CS 100 на STIHL сте на прав път. Почистващият препарат е биоразградим и разтваря надеждно упоритите зелени наслоявания, замърсявания от емисии, сажди и прах.
Почистване на фасадата с водоструйка
Намокрете фасадата с водоструйка. Отстранете грубата мръсотия от стената. За по-малко чувствителни фасади използвайте накрайника за почистване на повърхности RA 90 на STIHL. Той почиства хоризонтални и вертикални повърхности бързо и без пръски. Освен това налягането на водната струя може да се регулира директно от накрайника за почистване на повърхности и да се адаптира към чувствителността на повърхността, която се почиства.
Нанесете почистващия препарат с водоструйката на голяма площ и го оставете да подейства. През това време поддържайте фасадата влажна, за да не изсъхне препарата.
Ако е необходимо, изтъркайте стената с четка за пране.
Изплакнете мръсотията и пяната от фасадата с накрайника за почистване на повърхности. Работете от горе надолу. Така ще избегнете попадането на мръсотия върху вече почистените повърхности.

Почистване на фасадата без водоструйка
Намокрете фасадата с помощта на градински маркуч.
Разпределете почистващия препарат равномерно по стената на къщата. Това става особено лесно с моторна или ръчна пръскачка.
Изчеткайте и изтъркайте повърхността от горе надолу. Веднага след това изплакнете замърсяванията с вода.
Вечнозеленият бръшлян предпазва стените на къщата от нагряване през лятото и е източник на храна за много птици и насекоми. Но пълзящото растение се развива много бързо и със своите прикрепителни корени може да загрози фасадата на дома.
Ето как да отстраните бръшляна от фасадата:
Намокрете увивното растение с много вода. Издърпайте или изстържете издънките една по една от горе надолу. Отрежете здраво закрепените стъбла. Направете това бавно, за да не повредите повърхността на фасадата. Веднага щом отстраните издънките и прикрепителните корени, изкопайте и корените на растението. Бръшлянът е истински майстор в оцеляването и в никакъв случай не трябва да се оставя в купчината с компост. Затова първо оставете растението да изсъхне на слънце за няколко дни, след което го изхвърлете като биологичен отпадък.
Фасадите на къщите често биват засегнати от водорасли. Много видове фасади, но най-вече ETICS фасадите, са податливи на отлагания, тъй като външните им стени събират големи количества кондензирала вода. Влагата е едно от най-благоприятните условия за живот на водораслите и стимулиране на техния растеж.
Нападението от водорасли по фасадата на дома не вреди нито на вашето здраве, нито на самата фасада. Но водораслите често са придружени от гъбички и плесени, които от своя страна са вредни и задължително трябва да бъдат премахнати.
Водораслите могат да се отстранят надеждно с нашия препарат за почистване на каменни покрития и фасади, както и с екологични домашни средства, като натриев карбонат (наричан още сода). Когато използвате сода за хляб, непременно носете предпазни очила, тъй като пръските от нея дразнят очите.
Птичият екскремент е агресивно вещество, което може да разпространява и бактерии. За щастие то може лесно да бъде премахнато от стените на къщата. Обикновено е достатъчно да третирате петната с топла вода и препарат за миене на съдове и след това да ги изплакнете. За тази цел е подходящо използване и на водоструйка.
Обобщение: Почистване на фасада
- За да гарантирате красотата и дълготрайността на къщата си, трябва редовно и основно да почиствате фасадата.
- В зависимост от вида на фасадата тя може да се почиства с водоструйка или на ръка.
- Стабилните клинкерни и дървени фасади, както и тези с мазилки издържат на вода под налягане. При чувствителни мазилки от изкуствена смола и ETICS фасади се препоръчва щадящо почистване на ръка. Увредените и стари фасади трябва да се почистват само след консултация със специалисти.
- За почистване на малки повърхности и леки замърсявания са достатъчни гореща вода, четка, както и течен сапун или препарат за домакински съдове.
- Органичните замърсявания, като пълзящи растения и водорасли, могат да загрозят външната фасада.
- Ако искате трайно да отстраните бръшлян, първо трябва да премахнете или отрежете всички увивни растения и прикрепителни корени от фасадата. След това трябва да ги изкорените и от почвата и да ги оставите да изсъхнат.
- Нападението от водорасли се благоприятства от влажни повърхности – на това е податлива най-вече ETICS фасадата. Отстранете отлаганията с препарат за почистване на фасади или сода. Когато използвате сода за хляб, непременно носете предпазни очила, тъй като пръските от нея дразнят очите.
- Птичи екскременти се отстраняват бързо с водоструйка или с вода и течен сапун.
За почистване на фасади са подходящи мек сапун, препарат за домакински съдове или специални почистващи препарати за съответния тип фасада. Когато работите с водоструйка, често водата под налягане е достатъчна и няма нужда от използване на какъвто и да било почистващ препарат. За опазване на околната среда трябва да се използват биоразградими продукти, например почистващ препарат за каменни покрития и фасади CS 100 на STIHL. Той отстранява упорити зелени наслоявания, замърсявания от емисии, сажди и прах.
Фасадата може да се почиства ефективно и без много усилия с накрайник за почистване на повърхности, например RA 90 на STIHL. По-малките повърхности и леките замърсявания могат да се отстранят с домашни средства и чрез изтъркване. Чувствителните видове фасади, като фасади от мазилка от изкуствена смола и ETICS, се нуждаят от щадящо почистване. Старите и увредени повърхности трябва да се почистват само след консултация със специалист. При използване на препарати за почистване и поддръжка спазвайте местните разпоредби за отпадни води.
Можете лесно да разпознаете кой модел водоструйка е подходящ за почистване на фасади. Той трябва да е съвместим с приставка за почистване на повърхности, с чиято помощ може основно да се отстранят замърсявания от нечувствителния тип фасада. Накрайникът за почистване на повърхности RA 90 на STIHL е съвместим с водоструйките RE 90 – RE 170 и е предназначен за използване на големи хоризонтални и вертикални повърхности.
С колко бара трябва да работите при почистване на фасадата зависи от конкретния случай. Чувствителните фасади трябва да се почистват под ниско налягане, докато здравите видове фасади, като клинкерните, дървените и тези с мазилки, издържат добре на високо налягане на водната струя. Във всеки случай работете внимателно и увеличавайте работното налягане постепенно, за да избегнете увреждане на фасадата.
Честотата на почистване на фасадата зависи от степента на замърсяване. Затова проверявайте фасадата често и я почиствайте редовно. Така фасадата остава непокътната дълго време.