Забележка
Информирайте се предварително от местния административен орган колко висока може да бъде вашата визуална защита и какво гранично разстояние до съседния имот трябва да спазвате.
Практична и трайна защита от любопитни чужди погледи: С тези инструкции можете сами да направите своя индивидуална визуална защита.
11.04.2025
За да изградите сами визуална защита, най-подходяща например е дървесината от дугласката ела или лиственицата. Елховата дървесина също е подходяща. Ако рамката е стабилна, като материал за визуална защита можете да използвате и лешникови или върбови пръчки.
Колко висока може да бъде визуалната защита на границата на даден имот е официално регламентирано. Затова е най-добре предварително да се информирате от местния административен орган за валидните разпоредби за вашия парцел.
Дали съсед може да забрани поставянето на визуална защита зависи от спазването на законовите разпоредби. Ако спазвате законовите разпоредби при изграждането на вашата визуална защита, съседът ви като правило не може да я забрани. За информация относно приложимите закони се обърнете към местния административен орган. Предварителен приятелски разговор със съседа може да предотврати напрежение и конфликти.
Дали се нуждаете от разрешение за изграждане на визуална защита зависи от нейния размер. Проверете актуалните законови разпоредби в местния административен орган, за да избегнете проблеми по-късно.
Едва ли някой друг елемент за оформление на градината, терасата и балкона е толкова разнообразен и популярен, колкото визуалната защита. На първо място тя предпазва от чужди погледи. Освен това, когато е правилно позиционирана, визуалната защита може и умело да структурира градината. Структурирането играе особено важна роля при оформлението на малка градинска площ.
Можете да избирате между най-различни цветове, форми, размери и материали на готови елементи за визуална защита или да придадете индивидуалност на проекта, като я направите сами. Живият плет също е идеален за естествена визуална защита.
Така създавате своята уникална визуална защита, която можете да монтирате за постоянно в градината или да използвате мобилно с крачета на терасата или балкона. С нашите инструкции ще направите всичко правилно и ще се радвате дълго време на вашата собственоръчно изработена визуална защита.
Този списък с материали е предназначен за елемент с размери 180 x 140,5 сантиметра. Ако искате сами да изградите ограда за визуална защита от няколко елемента, умножете съответно количеството. Ако вече имате под ръка материал с подобни размери, можете също да го използвате.
За рамката:
За напречни греди:
Материали за визуална защита:
За крачетата:
За сглобяването:
Работата с мощни уреди доставя удоволствие и ви кара да надминете себе си. Добре е обаче да разчитате на ефективно и надеждно защитно облекло. При работа с уредите на STIHL винаги носете лични предпазни средства. Подробности можете да намерите в инструкцията за експлоатация на вашия уред. Преди първата употреба се запознайте добре с вашия уред и преди всяко използване се уверявайте, че той е в напълно изправно състояние. При поискване вашият оторизиран дилър на STIHL ще подготви всеки уред за първото му използване и ще ви даде съвети относно моделите и размерите на защитното облекло, които можете съвсем спокойно да пробвате. Имайте предвид, че личната защитна екипировка не замества безопасната техника на работа.
Преди да започнете се запознайте със законовите изисквания относно визуалната защита. Когато сами изграждате ограда за визуална защита в градината си, особено важна роля играе граничното разстояние до съседния имот. Изискванията се определят от местния административен орган.
Забележка
Информирайте се предварително от местния административен орган колко висока може да бъде вашата визуална защита и какво гранично разстояние до съседния имот трябва да спазвате.
Като материал за визуална защита използваме бамбукови пръчки с дължина 2 метра. Можете да ги купите от магазин за строителни материали или да използвате израснали клони на ваши растения като ги отрежете до корен. За направата на визуална защита са подходящи и лешникови клони и други право растящи дървесни видове. Препоръчително е от март до октомври да не ги режете до корен.
Любопитен факт е, че в Германия има разпоредба за защита на птиците, според която от март до октомври можете да прореждате насажденията, но не и да ги режете до корен.
Можете да използвате издънките веднага или да ги съхранявате, докато съберете достатъчно материал за плетене. Пръчките за визуалната защита не трябва да се огъват прекалено много, тъй като подпорите са на голямо разстояние една от друга. Поради тази причина могат да се ползват и леко изсъхнали такива. Направете проба няколко дни преди да започнете изграждането на визуалната защита, като огънете една от тях. Ако се счупи, сложете останалите пръчки във вода и ги оставете, докато не започнете изграждането.
Професионален съвет от STIHL: Най-добре е да поставите дългите пръчки върху пвц фолио и да го стабилизирате отвън с няколко камъка, така че да добие формата на вана. Поставете пръчките върху фолиото, след това напълнете с вода и накрая ги обвийте.
Първо отрежете лайстните за рамката до необходимата дължина. За да направите това, измерете 2 х 180 см. и 2 х 140,5 см. от приблизително 45 х 28 милиметрови лайстни. Затегнете дървото в менгеме на работната маса и използвайте резачка за клони като STIHL GTA 26, за да отрежете лайстните за рамката до необходимата дължина.
Отрежете квадратните профили дървен материал за крачетата до необходимата дължина. Ако правите сами визуална защита за стационарно поставяне в градината, продължете директно със стъпка 4.
На дървената греда с размер 50 x 30 мм. отбележете 2 x 65 см., 4 x 32 см. и 4 x 37,9 см. за крачетата с по два ъгъла от 45° на тесните страни. Затегнете квадратните профили дървен материал в менгеме на работната маса и след това ги отрежете до необходимата дължина с STIHL MSA 70 C.
Сглобете крачетата с винтове 4 x 50 мм., както следва:
Дългият 65-сантиметров детайл образува долната част на крачето. Измерете по 30 см. от двата края и завинтете под прав ъгъл по един квадратен профил дървен материал с дължина 32 см. Разстоянието между тях трябва да бъде 4,5 см. Квадратен дървен профил е подходящ за разделител. След това поставете парчетата с дължина 37,9 см. под ъгъл 45°: Затегнете ги в края на 65-сантиметровото парче и 32-сантиметровото парче, така че за всяко краче да се образуват два триъгълника.
В двете лайстни на рамката с дължина 180 см. пробийте по пет глухи отвора на разстояние 43 см. един от друг. Двата външни отвора оставете на разстояние 4 см. от края. Пробийте глухите отвори на дълбочина около 2,7 см., като използвате свредло Форстнер или плоско свредло. В последния случай желаната дълбочина на пробиване може лесно да се маркира на свредлото със самозалепваща лента. За идеални резултати затегнете дървото в менгеме на работната маса, докато го пробивате. Оставете лайстната затегната за следващата стъпка.
Поставете облите профили дървен материал в глухите отвори с въртеливи движения. Уверете се, че профилите са здраво поставени в лайстната, за да бъде визуалната защита стабилна.
Сложете първата лайстна с монтираните обли профили дървен материал на пода. След това поставете втората лайстна на рамката върху облите профили дървен материал и я заковете с гумения чук. След това завинтете облите профили дървен материал отвън с винтове 3 x 50 мм. Така рамката ще стане още по-стабилна.
Преплетете пръчките между облите профили дървен материал. За да създадете възможно най-плътна визуална защита, натиснете клоните леко надолу след като направите защита с височина около 15 см. Отрежете стърчащите клони с ножица за клони като PB 10 на STIHL.
Ако разполагате само с по-къси пръчки, можете да ги вплетете до половината на ширината на рамката, да ги скриете зад средната обла греда и да ги отрежете чисто. Краищата обаче ще се виждат и това ще влоши естетиката на цялостния външен вид.
Поставете двете 140,5-сантиметрови лайстни на рамката. Те държат бамбуковите пръчки във форма и същевременно осигуряват завършен външен вид.
Накрая изправете ръчно изработената визуална защита и я позиционирайте на желаното място. За балкона или терасата я поставете на крачетата. Ако сте направили визуалната защита за градината, можете да я поставите неподвижно между два опорни стълба. За да направите това, поставете стълбовете в забити в земята втулки или в бетонирани опори за тях.
Тези, които искат сами да си направят дървена визуална защита, често са загрижени за нейната издръжливост. В крайна сметка това показва качеството на тяхната работа. С помощта на следните съвети ще се радвате на вашата "Направи си сам" визуална защита дълги години.
По принцип вятърът не може да навреди на ръчно изработената визуална защита – той просто преминава през бамбуковите пръчки. При буря обаче е препоръчително визуалната защита да се обезопаси. Завържете я например за парапета на балкона. В най-добрия случай я поставете на място, където да не е изложена на прекалено силен вятър.
Рамката на вашата ограда за визуална защита трябва да може да съхне. Ето защо, особено когато е поставена в градината, трябва да бъде на разстояние от земята. Затова при стационарен монтаж поставете под нея камъни или чакъл, така че дървото да няма контакт със земята и да изсъхва бързо след дъжд.
За равномерен цвят третирайте крачетата от смърч на всеки една до две години с масло за защита на дървесина. Не е задължително да лакирате пръчките, тъй като дървото изсъхва бързо и водата може да се оттича лесно. Разбира се, спокойно можете да направите това от естетична гледна точка.
Самостоятелното изработване на визуална защита означава почти неограничена свобода в дизайна. С помощта на нашите инструкции ще изработите визуална защита от бамбукови пръчки. Предпочитате нещо по-зелено? Тогава можете да си направите сами дървена решетка за увивни растения. Решетката с увивни растения или перголата също предлагат добро уединение. А ако предпочитате да имате в градината траен елемент, можете да изградите жив плет от клони и клонки. Той е много подходящ за визуална защита и може да се направи с минимално усилие.
Друга идея, която можете да осъществите сами е визуална защита от дъски. Въпреки че изисква по-голяма поддръжка, тя предлага най-добрата визуална защита благодарение на плътното подреждане на дъските.
В зависимост от дължината на планираната визуална защита можете сами да направите цяла ограда за визуална защита. Ако искате да дадете свобода на креативността си, можете да комбинирате различни елементи. Така например плътните елементи от бамбукови пръчки могат да се редуват с ръчно изработени решетки за увивни растения. Собственоръчното изграждане на креативна визуална защита не само разнообразява външния вид, но и оформя градината наистина уникално.
Бързорастящите храсти създават естествена визуална защита.
Като специален щрих можете да засадите сами визуалната си защита.